«В Україні змінився адміністративно-територіальний устрій. Унаслідок чого розширилась юрисдикція органів місцевого самоврядування, яка вийшла за межі населених пунктів, а також суттєво збільшилася територія громад. Відтак виникла потреба у додаткових інструментах участі жителів населених пунктів у вирішенні питань місцевого значення. Тому пропонуємо удосконалити правову основу щодо утворення та діяльності органів самоорганізації населення. Чинному закону понад 20 років і частина його норм або не відповідає сучасному рівню розвитку місцевого самоврядування, або навіть перешкоджає. Водночас, як бачимо, ті громади, де вже діють органи самоорганізації, активніші та ефективніші у прийнятті та реалізації важливих для громади рішень», – зазначив заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
Відтак, розроблений Мінрегіоном законопроєкт передбачає:
- спрощення процедури створення органу самоорганізації населення;
- визначення повноважень і території діяльності органу самоорганізації населення;
- уточнення права обирати та бути обраним до органу самоорганізації населення;
- усунення неточностей щодо порядку створення і строку повноважень органу самоорганізації населення та його персонального складу; легалізації та реєстрації органу самоорганізації населення як юридичної особи;
- уточнення порядку припинення повноважень персонального складу органу самоорганізації населення і припинення органу самоорганізації населення.
Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов під час виступу на форумі «Україна 30. Децентралізація»зазначив, що громади — це драйвери розвитку регіонів України.